Potřebný materiál:Potřebný materiál

  • dřevěná krabička (může být i z kartonu)
  • ubrousek s vybraným obrázkem (nejlépe na světlém podkladu)
  • bílá nebo smetanová akrylová či temperová barva
  • 2-fázový lak na krakelování
  • lepidlo na ubrouskovou techniku
  • měkký plochý a kulatý štětec
  • zlatý vosk nebo olejová barva (umbra pálená nebo siena pálená)
  • bavlněný hadřík nebo papírový ubrousek
  • bezbarvý lak na dřevo

Postup práce:

Otrhaný obrázek1. Z krabičky odšroubujte všechny kovové části a nabarvěte ji bílou či smetanovou barvou a nechte dobře  zaschnout. Vnitřek můžete natřít kontrastní barvou v odstínu, který se nachází i na ubrousku.

Vezměte si ubrousek a vybraný obrázek nůžkami vystřihněte dostatečně daleko od obrázku. Může se vám stát, že se jedna vrstva ubrousku začne odlepovat. Nic se neděje, opatrně ji odstraňte, bude se vám pracovat lépe.

Ubrousek začněte kolem obrázku opatrně otrhávat, dělejte jen krátké pohyby, abyste nenatrhli i obrázek. Nemusíte přesně opisovat obrysy obrázku, pod krakelováním se okraj ubrousku ztratí. Nakonec opatrně odstraňte spodní vrstvy ubrousku, nechte jen vrchní, s obrázkem.

 

Krabička s nalepeným obrázkem2. Obrázek přiložte na krabičku a najděte vhodnou pozici. Nebude ji již možné měnit.

Měkkým plochým štětcem (nemáte-li ho, stačí i kulatý) začněte nanášet lepidlo. Nedávejte ho příliš, aby se ubrousek moc nenamočil. Lepidlo nanášejte od středu směrem ven dlouhými pohyby.

Nevadí, pokud se bude obrázek trochu krabatět, pod krakelováním se to ztratí. Důležité je nenechávat vzduchové bubliny. Pokud budete ubrousek vyhlazovat, dělejte to opatrně a nepřejíždějte štětcem zbytečně moc přes jedno místo - ubrousek se totiž příliš namočí a začne se trhat.

 

Nanesení první vrstvy krakelovacího laku3. Asi za hodinu, když je lepidlo zaschlé, naneste na celou krabičku středně silnou vrstvu prvního (spodního) laku na krakelování. Pokud je vrstva příliš slabá, praskliny se nevytvoří, pokud je vrstva příliš silná, utvoří se praskliny moc silné a vše velice dlouho zasychá.

Záleží hodně na krakelovacím laku. Ten, který nyní používám já (spodní i vrchní na vodní bázi), má mléčnou barvu, ale zaschnutím zprůhlední. Ráda pracuji s krakelovacími laky na různé bázi - spodní je na olejové bázi a většinou vytváří i nažloutlou patinu, takže krabička vypadá opravdu jako starodávná, vrchní je na vodní bázi. Pracuje se s nimi snadněji, ale jsou o hodně dražší.


Trhliny po nanesení druhé vrstvy laku4. Přibližně za dalších 30 - 60 minut (je třeba pravidelně kontrolovat) je krabička na dotek lepkavá, ale ještě ne úplně suchá. Je čas nanést vrchní lak. Pokud chcete nepravidelné praskliny, nanášejte vrchní lak krouživými pohyby, pravidelnější praskliny vznikahjí rovnými tahy.

Při nanášení se snažte nanášet lak jen v jediné vrstvě, usnadní to vznik prasklin. Vrstva by neměla být ani příliš silná, ani příliš tenká. Čím silnější vrstva, tím větší praskliny. Pokud se rozhodnete pro jeden směr tahu štětce, použijte ho na celou krabičku.

Nelekně te se, že praskliny nejsou hned vidět, vznikají během zasychání. 


Krabička po nanesení zlatého vosku5. Asi po 24 hodinách je vrchní lak zcela suchý a na krabičce jsou viditelné praskliny - jako na obrázku u č. 4. Na hadřík nebo papírový ubrousek naneste trochu zlatého vosku nebo olejové barvy a rychlými krouživými pohyby ho vetřete do prasklin na krabičce. Nakonec ještě přetřete čistým hadříkem nebo ubrouskem, abyste odstranili přebytečný vosk či barvu.

Pokud jste použili vosk, je krabička hotová. Pokud jste použili olejovou barvu, nakonec ještě přetřete bezbarvým lakem celou krabičku. Nezapomeňte natřít bezbarvým lakem vnitřní část krabičky. Nakonec znovu přišroubujte všechny kovové části krabičky.


Krabička s voskem a s olejovou barvou6. Rozdíl mezi použitím zlatého vosku - na krabičce s růžovou magnólií -  a olejové barvy - krabička s bylinkami.Novinky

Scusate che questo sito è solo in ceco ma non ho la possibilità di farlo multilingue. Ma è creato come piccola galleria, perciò basta aprire e vedere... E se vi piace qualcosa potete ordinarlo, i prezzi si vedono ingrandendo le foto. Se vi interessano i miei corsi (posso farli anche in Italia), basta scrivermi su "Napište mi".

Excuse only a Czech language of this web but I have no possibility to make it in more languages. But it's created as a gallery so just open it and look... If you like something you can buy it, the prices you can see if you click on the photo. And if you want you can also write me on "Napište mi".

Kajka